Głos w sprawie budowy nowych instalacji termicznego przetwarzania odpadów w naszym kraju zabrała Anna Moskwa - Minister Klimatu i Środowiska. Udzieliła odpowiedzi na pytania dotyczące przyszłości tej technologii w Polsce i perspektyw rozwoju branży, które zostały przekazane polskim parlamentarzystom, pytającym o budowę nowych zakładów tego rodzaju w różnych częściach kraju.
Kilka dni temu dziennikarze Dziennika Gazety Prawnej przeprowadzili rozmowę z Jarosławem Rolińskim - dyrektorem Departamentu Ochrony Ziemi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W trakcie wywiadu zwrócono uwagę na kluczowe wyzwania stojące przed branżą termicznego przetwarzania odpadów w naszym kraju.
EEW Energy from Waste, europejski lider w zakresie wytwarzania energii z odpadów, dostosowuje kierownictwo firmy do wyzwań przyszłości: Timo Poppe (42 lata), były członek zarządu swb AG i generalny pełnomocnik EWE AG, zostanie z dniem 1 sierpnia 2023 r. nowym dyrektorem generalnym EEW. W roku 2023 Bernard M. Kemper (65 lat), który od roku 2014 z powodzeniem kieruje Grupą jako dyrektor generalny, obejmie funkcję prezesa rady nadzorczej firmy. Jürgen Rauen (76 lat), obecny przewodniczący rady nadzorczej, stopniowo wycofuje się z aktywnego życia zawodowego.
Jak nowe inwestycje, takie jak instalacja termicznego przetwarzania odpadów, mogą wpłynąć na status uzdrowiska posiadany przez miasto? Na ten temat dziennikarze portalu Ino.Online rozmawiają z dr. hab. Piotrem Rączką, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Pragniemy złożyć wszystkim Państwu - mieszkankom i mieszkańcom Inowrocławia i okolic, najserdeczniejsze życzenia. Niechaj zbliżające się Święta Bożego Narodzenia będą dla Państwa czasem odpoczynku i wewnętrznej radości. Życzymy wesołych, rodzinnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. Wielu radosnych chwil, wytrwałości pomyślności w nadchodzącym 2023 roku!
EEW Energy from Waste GmbH
CIECH Soda Polska w ostatnich dniach października zakończyła montaż blisko tysiąca nowych worków filtracyjnych, zwiększających efektywność wychwytywania pyłu sodowego. Projekt zrealizowano na terenie instalacji sody monohydratowej w fabryce w Inowrocławiu.
Temat instalacji termicznego przetwarzania odpadów był jednym z wątków poruszonych w trakcie rozmowy Prezesa CIECH Soda Polska - Tomasza Molendy z redakcją portalu Ino.online. Zachęcamy do lektury wywiadu! Całość rozmowy publikujemy na naszej stronie internetowej.
Zaprezentowano raport BloombergNEF (BNEF) i Forum Energii (FE), w którym omówiono perspektywy transformacji energetycznej Bełchatowa i funkcjonującej tam elektrowni. Autorzy opracowania uznali, że w perspektywie najbliższych kilkunastu lat 80% utraconej produkcji może zostać zastąpione przez 6-11 GW energii wiatrowej i słonecznej oraz 0,1–1,5 GW mocy dyspozycyjnych zlokalizowanych w promieniu 20-30 km od obecnej elektrowni. Jednym z rozwiązań proponowanych w analizie jest rozważenie budowy instalacji termicznego przetwarzania odpadów w Bełchatowie.
CIECH S.A. i EEW Energy from Waste GmBH podpisały umowę dotyczącą współpracy przy projekcie budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów w Inowrocławiu. Obie strony ustaliły zakres działań w fazie przygotowania inwestycji w województwo kujawsko-pomorskim. Będzie to pierwszy z trzech etapów realizacji przedsięwzięcia - kolejne dwa zakładające budowę i operacjonalizację nowej instalacji – zostaną określone w przyszłości odrębnymi umowami. W dokumencie ustalono, że w terminie do grudnia 2024 roku nastąpi m.in. pozyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych i pozwoleń, kontraktacja robót, a także pozyskanie finansowania budowy instalacji w Inowrocławiu.
Nie możemy oczekiwać, że każdy, kto wypowiada się na temat planowanej inwestycji na terenie kompleksu przemysłowego CIECH Soda Polska będzie ekspertem w dziedzinie termicznego przetwarzania odpadów. Niedopuszczalne jest jednak, kiedy źródłem nieprawdziwych informacji jest prezes WFOŚ. Zwłaszcza, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, któremu WFOŚ podlega, systemowo wspiera budowę instalacji termicznego przetwarzania odpadów z odzyskiem energii stanowiących istotną częścią nowoczesnej, bezpiecznej i racjonalnej gospodarki odpadami. Jakie przekłamania (bo nie są to po prostu opinie) pojawiły się w wypowiedzi prezesa Stachowiaka?
W czwartek i piątek (14 i 15 lipca) przedstawiciele organizacji związkowych, działających w CIECH Soda Polska, uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Magdeburga. Celem wizyty było bliższe poznanie specyfiki działania instalacji termicznego przetwarzania odpadów i przedstawienie całego procesu technologicznego, który pozwala na redukcję opadów przy jednoczesnej produkcji energii elektrycznej i ciepła.
W obliczu wyzwań dotyczących efektywnego zagospodarowania odpadów komunalnych, Polska stoi przed koniecznością zwiększenia liczby instalacji termicznego przetwarzania. O potrzebie zintensyfikowania działań w tym obszarze zaapelował wiceprezes NFOŚiGW podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki oraz Transformacji Energetycznej i Górniczej.
Kolejny krok w kierunku rozwoju instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych w Polsce. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje przeznaczyć dodatkowe 3 mld złotych na dofinansowanie inwestycji w tym obszarze.
Pięć central związkowych Ciech Soda Polska wystosowało wspólny apel, w którym apeluja o rzetelne informowanie na temat planowanej na terenie zakładu inwestycji. Treść listu została przekazana również regionalnym mediom. Można go pobrać tutaj.
W dniu 12 maja, podczas spotkania Inwestora z mieszkańcami zadawano wiele pytań na temat projektowanej instalacji termicznego przetwarzania odpadów. Nie na wszystkie mieliśmy możliwość odpowiedzieć w sposób wyczerpujący. Dlatego miasto Inowrocław zebrało najważniejsze z nich i poprosiło nas o udzielenie pełnych odpowiedzi i opublikowania ich również na stronie www. Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami.
12 maja 2022 r. w restauracji AS, na terenie zakładów Ciech Soda Polska w Inowrocławiu odbyło się pierwsze, zorganizowane przez Inwestora, spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące budowy zakładu termicznego przetwarzania odpadów.
Przygotowana została broszura dotyczącą inwestycji. Materiał ten zawiera najważniejsze informacje dotyczące planowanej instalacji.
Broszury będą rozdawane m.in. podczas spotkań informacyjno-konsultacyjnych. Wersję elektroniczną można pobrać tutaj.
Serdecznie zapraszamy zainteresowanych mieszkańców na spotkanie poświęcone budowie nowoczesnej instalacji termicznego przetwarzania odpadów. Spotkanie odbędzie się w restauracji As przy ul. Fabrycznej 4 w Inowrocławiu. Inwestorzy przybliżą projekt inwestycji, a następnie odpowiedzą na pytania mieszkańców.
Serwis Ino.Online zwrócił się do nas z serią pytań dotyczących projektu budowy instalacji termicznego przetwarzania odpadów w Inowrocławiu. Na wszystkie odpowiedział Frank Paasche, członek zarządu EEW Energy From Waste Sp. z o.o. Zapraszamy do lektury: Spalarnia odpadów. Inwestor odpowiada na nasze pytania.
Czy instalacja będzie bezpieczna, co inwestycja oznacza dla przyszłości zakładu Ciech Soda Polska, co posłuży jako paliwo, a także czy obawy dotyczące nowej inwestycji są uzasadnione - o tym wszystkim można przeczytać w rozmowie Gazety Pomorskiej z Tomaszem Molendą p.o. prezesa Ciech Soda Polska. Więcej.
Na naszej stronie uruchomiliśmy dział "Aktualności". Będziemy w nim na bieżąco informować o postępach w projekcie i zamieszczać wszystkie ważne informacje dotyczące inwestycji. Zachęcamy do regularnego odwiedzania strony.
Am 6. Juni hat EEW in Rahlstedt über den Ersatzneubau der MVA sowie die Errichtung einer Klärschlamm-Monoverbrennungsanlage (KVA) berichtet.
Download: Vortragsfolien Informationsveranstaltung 06.06.2019
Unter dem Motto „Energie.Zukunft.Stapelfeld“ bieten Belegschaft und Geschäftsführung von EEW Energy from Waste Stapelfeld interessierten Bürgerinnen und Bürgern aus Stapelfeld und Umgebung eine Führung durch die thermische Abfallverwertungsanlage „MVA Stapelfeld“ an.
Erleben Sie Ihren Abfall bei der Arbeit und wie daraus Strom und Fernwärme wird.
Wann? | Dienstag, 7. Mai 2019, 16 Uhr |
Wo? | EEW Energy from Waste Stapelfeld GmbH |
Die Führungen sind auf zwei Stunden angelegt, Anmeldungen erbitten wir bis einschließlich Dienstag, den 7. Mai 12 Uhr
unter 0 40 67576-0 sowie außerhalb der Geschäftszeiten unter stapelfeld@eew-energyfromwaste.com.
Die Teilnehmerzahl ist aus Sicherheitsgründen pro Führung auf 20 Personen begrenzt. Interessierten, denen wir am 7. Mai keinen Blick hinter die Kulissen ermöglichen können, bieten wir ersatzweise ergänzende Führungen an.
On 23 February, a letter of intent on the construction of a thermal waste utilisation plant at the CIECH Soda Polska soda factory in Inowrocław was signed at Inowrocław City Hall.